سوالات متداول

سوالات متداول
1-    کدام شرکت‌ها ملزم به تهیه صورت‌های مالی مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) هستند؟
در راستای افزایش شفافیت اطلاعاتی و توسعه بازار سرمایه و ارتقای جایگاه بین‌المللی بازار سرمایه کشور به استناد مصوبه مجمع عمومی سازمان حسابرسی در زمینه اجرای استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) و مصوبه مورخ 18/08/1395 هیئت مدیره محترم سازمان بورس و اوراق بهادار، کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری و نیز کلیه شرکت‌های بیمه ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار که دوره مالی آنها از تاریخ 01/01/1395 و بعد از آن شروع می‌شود، ملزم به تهیه صورت‌های مالی سالانه خود طبق IFRS هستند.
همچنین کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران که دوره مالی آنها از تاریخ 01/01/1395 و بعد از آن شروع می‌شود و سرمایه ثبت شده آنها 000ر10 میلیارد ریال و بیشتر از آن است نیز ملزم به تهیه صورت‌های مالی سالانه خود طبق IFRS هستند.
2-    این الزام چه تعداد از شرکت‌ها را شامل می‌شود؟
در حال حاضر بانک‌ها و موسسات اعتباری ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار شامل 27 بانک و موسسه اعتباری، شرکت‌های بیمه ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار شامل 23 شرکت و شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران که سرمایه ثبت شده آنها 000ر10 میلیارد ریال و بیشتر از آن است شامل 27 شرکت می‌باشد.
این نکته قابل ذکر است که اکثر شرکت‌های فوق، طبق استانداردهای حسابداری ملزم به تهیه صورت‌های مالی تلفیقی هستند که در اینصورت شرکت‌های زیرمجموعه اینگونه شرکت‌ها نیز باید صورت‌های مالی خود را طبق IFRS تهیه نمایند.
3-    آیا این شرکت‌ها باید صورت‌های مالی خود را طبق استانداردهای حسابداری ملی نیز تهیه نمایند؟
این شرکت‌ها باید دو مجموعه صورت‌های مالی سالانه، بر اساس (1) استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و (2) استانداردهای حسابداری ایران تهیه نمایند.
4-    آیا این الزام تنها برای صورت‌های مالی سالانه است؟
در گام اول این شرکت‌ها تنها ملزم به تهیه صورت‌های مالی سالانه خود طبق IFRS هستند و در گام‌های بعد صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای نیز اضافه خواهد شد.
5-    آیا صورت‌های مالی که طبق IFRS تهیه خواهد شد باید حسابرسی شده باشد؟
بله، شرکت‌های که ملزم به تهیه صورت‌های مالی طبق IFRS هستند باید این صورت‌های مالی را به صورت حسابرسی‌شده منتشر نمایند.
6-    آیا این الزام تنها برای شرکت‌هایی است که طبق استانداردهای حسابداری ملزم به تهیه صورت‌های مالی تلفیقی هستند؟
خیر، کلیه شرکت‌هایی که ملزم به تهیه صورت‌های مالی خود طبق IFRS شده‌اند صرف نظر از اینکه طبق استانداردهای حسابداری ملزم به تهیه صورت‌های مالی تلفیقی باشند یا نباشند، ملزم به تهیه دو مجموعه صورت‌های مالی طبق IFRS و استانداردهای حسابداری ملی هستند.
7-    چرا IFRS جایگزین استانداردهای حسابداری ملی در این این شرکت‌ها نشده است؟
متاسفانه به دلیل مسائل مالیاتی، در حال حاضر این شرکت‌ها باید صورت‌های خود را طبق استانداردهای حسابداری ملی نیز تهیه و ارائه نمایند. البته در حال پیگیری حل این مسائل از طریق مراجع ذیصلاح هستیم و در این خصوص پیشنهاد و تصویب قوانین و مقررات مربوطه ارائه شده است.  
8-    سایر شرکت‌ها چه موقع ملزم به تهیه صورت‌های مالی طبق IFRS خواهند بود؟
تهیه صورت‌های مالی بر اساس IFRS برای سایر شرکت‌ها در سال مالی 1395 اختیاری است و شرکت‌هایی که در سالهای آتی (سال¬های 1396 و پس از آن) ملزم به تهیه صورت‌های مالی طبق IFRS خواهند شد، متعاقبا اعلام خواهد شد.
9-    ترجمه فارسی استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی چه موقع تهیه و منتشر خواهد شد؟
ترجمه و انتشار استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی طبق مقررات بنیاد IFRS مستلزم ضوابط مشخصی است که سازمان حسابرسی به عنوان نهاد استانداردگزار هماهنگی‌های لازم را با بنیاد IFRS جهت عقد قرارداد و ترجمه تخصصی این استانداردها انجام داده و در حال حاضر ترجمه 29 استاندارد در سایت سازمان حسابرسی ارائه شده است.
10-    آموزش این استانداردها به استفاده‌کنندگان از آنها به چه صورت خواهد بود؟
نهادهای فعال در این زمینه از جمله سازمان حسابرسی، جامعه حسابداران رسمی ایران، انجمن حسابداری ایران و از همه مهمتر وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری نقش اساسی در این خصوص به عهده دارند و کلاس‌هایی نیز در این خصوص در سطح کشور در حال برگزاری است که استفاده‌کنندگان می‌توانند از این کلاس‌ها استفاده نمایند.
همچنین شرکت‌ها نیز باید با کمک موسسات حسابرسی و شرکت‌های فن‌آوری اطلاعاتی که در این زمینه تخصص لازم را دارند، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای خود را به‌روز رسانی نمایند و بخش مالی خود را آموزش دهند.
11-    ملاک تصمیمات مجامع عمومی شرکت‌ها کدام صورت مالی خواهد بود؟
صورت‌های مالی طبق استانداردهای حسابداری ملی ملاک تصمیمات در مجمع عمومی شرکت‌ها از جمله تقسیم سود می‌باشد.